Van Faalruimte naar Veerkracht: Zelfzorg met Imaginaire Rescripting
drs. Remco van der Wijngaart1, dr. Marjolein van Wijk-Herbrink2
1Nederlands Instituut voor Schematherapie
2PsyKey
Kernwoorden
Imaginaire rescripting, zelfzorg, basisbehoeften
Kennisniveau deelnemers
alle niveaus
Tags doelgroep
Kinderen en adolescenten, Volwassenen, Gezinnen en relaties, Ouderen
Tags thematiek en problematiek
Overig
Workshop
Het congresthema ‘Faalruimte’ brengt een ongemakkelijke realiteit onder de aandacht, namelijk dat we regelmatig ‘falen’ in ons klinisch werk. De gesprekken lijken niet op de dialogen die in boeken beschreven worden of wat trainers hebben gedemonstreerd, de cliënten verbeteren niet zoals we op grond van de onderzoeksgegevens hadden verwacht. En soms vertellen cliënten ons dat ze ons niet begrijpen, zich slechter hebben gevoeld na een sessie of misschien zelfs dat ze willen stoppen met de behandeling.
Dergelijke ervaringen activeren schema’s als falen, tekortschieten en alle onzekerheid die daarmee gepaard gaat, schema’s die veel voorkomen bij therapeuten en ons kwetsbaar maken voor vormen van burn-out. Hoe kunnen we deze schema-activerende situaties op een gezonde manier hanteren?
In deze workshop behandelen we de drie stappen van de Gezonde volwassene om met onze eigen schema-activatie om te gaan. Daarbij maken we ook gebruik van Imaginaire rescripting, een van de meest gebruikte technieken binnen schematherapie en sinds de afgelopen jaren een bewezen effectieve, op zichzelf staande techniek bij verschillende stoornissen (Morina et al.,2017; Kip et al., 2023; Kroener et al., 2023). Hoe pas je ImRs echter toe bij jezelf? Hoe bewerken we situaties uit ons volwassen leven terwijl we vooral ervaring hebben met de rescripting van ervaringen uit de jeugd? In deze workshop leert u hoe u ImRs kunt gebruiken als effectieve vorm van zelfzorg in ons uitdagende, en soms schema-activerende werk als therapeuten.
Doelstellingen:
- U leert hoe u zelfzorg kunt bieden met gebruik van de strategieën uit schematherapie
- U leert Imaginaire rescripting bij uzelf te gebruiken als vorm voor deze zelfzorg
- U krijgt binnen een veilige sfeer de gelegenheid de kennis en vaardigheden uit te proberen
Werkvormen:
In deze workshop wordt na een theoretische inleiding een demonstratie gegeven van hoe je de genoemde varianten van imaginaire rescripting op jezelf of op een collega in intervisie kunt toepassen, waarna de deelnemers hiermee zelf oefenen en gelegenheid krijgen om vragen te stellen.
Literatuur
van der Wijngaart, R. (2020) Imaginaire rescripting, theorie en praktijk Houten: Bohn Stafleu van Loghum. ISBN 9789036824507 Hoofdstuk 7 Valkuilen van therapeuten p.125-134